برنامه ریزی و مشاوره کنکوری باید چگونه باشد؟

برنامه ریزی و مشاوره کنکوری باید چگونه باشد؟

دیدگاه:

۱.دانستن اهمیت هر مبحث و شمار تست ها و میزان دشواری هر یک.

۲.دانستن مدت زمان مطالعه مورد نیاز برای هر مبحث.

۳.شناخت منابع.

۴.آگاهی از روش های مطالعه علمی و کارآمد.

۵.دانستن این که پرسش هر بخش در کجای دفترچه کنکور می آید.

تعیین هدف

برای انجام هر کاری باید هدف داشت و پس از تعیین هدف است که نقشه راه مشخص میشود، همیشه یادتان باشد برای زدن به هدف باید کمی بالاتر از آن را نشانه بگیرید

 

ساعت مطالعه

شاید یکی از مهم ترین دغدغه های دانش آموزانی که به تازگی آغاز به تلاش برای دستیابی به بهترین نتیجه در فرایند پر پیچ و خم کنکور کرده اند ساعت مطالعه باشد، باید بدانید که در کنکور تنها چیزی که میتواند شما را از دیگر رقبا جدا کند کیفیت مطالع شما می باشد. از مهمترین کارهایی که کیفیت مطالعه شما را چشم گیر افزایش می دهد داشتن یک برنامه ریزی درست و دقیق به وسیله یک مشاور کاردان است که برای شما در هر دوره زمانی کنکوری از تابستان گرفته تا نوروز و دوران گردآوری و جمع بندی  برنامه های گوناگون و آزمایش شده در نگر داشته باشد.

 

روش های مطالعه از دیدگاه بازه زمانی

به طور کلی دو روش مطالعه وجد دارد :

۱. بازه های کوتاه(نزدیک به ۴۵ دقیقه تا یک ساعت) با شمار زیاد: این روش موجب میشود که با ساعت مطالعه ای نزدیک به ۸-۹ ساعت بتوانید در روز همهی درس ها را مطالعه کنید. ولی شاید برخی افراد نتوانند در مدت زمان اندک تمرکز کنند(بهتر است بدانید که زمان مورد نیاز برای بدست آوردن تمرکز در یک فرد بالغ و سالم چیزی میان ۱۵ تا ۳۵ دقیقه می باشد که برای هرکس گوناگون است)ولی این روش برای کسانی که نمی توانند مدت زمان بسیاری به مطالعه بپردازند مناسب است.

۲.بازه های زمانی دو یا سه ساعتی: برای کسانی مناسب است که برای داشتن تمرکز به زمان زیادی نیازمند هستند و یا وادار به مطالعه در کتابخانه هستند.

 

آزمون آزمایشی

بهتر است در ابتدا یادآوری شود که گزینش آزمون آزمایشی مناسب شما تنها می باید به وسیله مشاور شما انجام پذیرد، چرا که مشاور با دانستن و در نگر گرفتن توانایی ها و گنجایش شما و بررسی کیفیت و سطح هر آزمون آن را به شما پیشنهاد می دهد.

هدف آزمون ها ۴ چیز می باشد:

به وجود آوردن هدف کوتاه مدت ، ایجاد انگیزه، آشنا شدن باشیوه آزمون دادن و ارزیابی خود و همچنین داشتن برنامه درسی می باشد.

همه ی اهداف این آزمون ها خوب و کارآمد می باشند جز یکی از آنها، داشتن برنامه درسی،  این مورد بسیار نادرست است و چرایی این نادرستی بسیار ساده است : برای یک میلیون نفر دانش آموز که نمیتوان یک برنامه داد!!! پس یک پیشنهاد از سوی من به شما دانش آموزان خوب و درس خون این است که به طور کلی به نتایج این آزمون ها اهمیت چندانی ندهید.

3 thoughts on “برنامه ریزی و مشاوره کنکوری باید چگونه باشد؟

 1. farzan

  سلام من کاردانی رشته تربیت بدنی هستم.الان تصمیم گرفتم ک تجربی کنکور بدم امسال…میخواستم ببینم اصلا امکانش هس من ک هنرستان بودم تجربی کنکوربدم؟؟و اینکه باید طبق نظام جدید کنکور بدم یا نظام قدیم؟؟

  1. مدیر سایت

   سلام
   چون مدرک کاردانی دارید میتونید امسال کنکور شرکت کنید و کنکور نظام قدیم هم باید بدین ولی خب مساله اینه که چون رشتتون تجربی نبوده برای آماده سازی تلاش بسیار بیشتری نیاز دارین که تو این زمینه اگه کمکی از دستمون بر بیاد خوشحال میشیم در خدمتتون باشیم.

 2. ali noshadifard

  سلام دوست عزیز اول این که هیچ چیز نشدنی نیس و من همین الان که دارم جواب کامنت تو رو میدم یه همکلاسی کارمند دارم که فوریت پزشکی بوده رشتش و سال ۹۶ دوباره کنکور داد و قبول شد و الان داره با ما پزشکی میخونه
  ولی در مورد سوالت باید بگم که امسال فقط وقت هس که با نظام قدیم کنکور داد اونم برای کسایی دیپلم نظام قدیم داشته باشن یعنی یکی مثل شما … ولی اگه سوالای دیگه ای هست با این شماره تماس بگیر ۴۴ ۷۱ ۴۴۵ ۰۹۱۷

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*