بهترین روش برای افزایش کیفیت مطالعه در زیست چیست؟

بهترین روش برای افزایش کیفیت مطالعه در زیست چیست؟

آشنایی با زیست شناسی

زیست شناسی یکی از علوم هفت گانه است که به بررسی رفتارها و ویژگی های جانداران  و  تعامل جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد. زیست شناسی یکی از مهم ترین دروس رشته تجربی می باشد که در کنکور سراسری ۵۰ سوال با ضریب ۱۲ دارد، همچنین این درس در امتحان نهایی بسیار مهم بود و سوالات مطرح شده از این درس در امتحانات نهایی متوسط رو به بالا می باشد.

بهترین روش مطالعه زیست شناسی چیست؟

زیست شناسی درسی مفهومی و حفظی بوده که مشکل اساسی داوطلبان نیز دقیقا همین است…! زیرا حجم بالایی از اطلاعات مهم را به خاطر می سپارند اما پس از  یک هفته همه را فراموش می کنند..! سوالی  که شاید ذهن شما را نیز درگیر کند این است که؛ پس راهکار مواجه با این مشکل چیست؟

 

۱) خلاصه نویسی کنید

اگه میخوای علم را در بند بیاری خلاصه نویسی کن….!

  • خلاصه نویسی تمرکز شما را در مطالعه بالاتر می برد
  • خلاصه نویسی هوش حرکتی شما را تحریک و تقویت می کند
  • وقتی یه مطلب را هم میخونی و هم می نویسی میزان یادگیری آن مطلب نسبت به وقتی که فقط می خوندی خیلی بالاتره
  • خلاصه نویسی سرعت مطالعه شمارا در هنگام مرور خیلی بالا می بره….! شاید نوشتن خلاصه وقت گیر باشه اما یک بار درست و حسابی اگه انجامش بدی فقط یک بار وقتت مصرف میشه ولی در عوض در مرور ده بار جبران میشه.
  • لطفا در هنگام خلاصه نویسی فاز مولف کتاب بر ندارید 🙂 خلاصه شما نمیخواد به فروش برسه و فقط واسه خودتون هست پس لطفا رفتار خیلی وسواسی در نوشتن آن نداشته باشید.
  • خلاصه ات رنگی پنگی باشه دوست من: حتما از چند رنگ استفاده کن تا بعدا که خواستی بخونی هم یکم ذوق داشته باشی و هم میزان اهمیت اطلاعات را با رنگ های مختلف از هم تشخیص بدی (پیشنهاد ما: تیترها رنگ قرمز، بدنه آبی، رنگ فلش ها مشکی، ریز نکات سبز)
  • حتما برای خلاصه نویسی ات یه الگو پیدا کن و طبق اون الگو خلاصه نویسی کن میتونی راجب الگو های خلاصه نویسی در گوگل سایت های مختلف را بخونی و یه الگو را انتخاب کنی (پیشنهاد ما به شما: الگو نقشه ذهنی یا درختی است)

خب حالا ما خلاصه نوشتیم مرحله بعد چیه؟

۲) مرور مرتب خلاصه ها

مرور مرتب خلاصه ها از خود خلاصه نویسی مهم تره….! شما امروز مثلا زیست خوندی و خلاصه اش را نوشتی، فردا قبل از اینکه زیست پیشروی جدید داشته باشی مطالب دیروز را در حد ۳۰ تا ۴۵ دقیقه از روی خلاصه هات مرور کن به این میگن مرور یک روزه، مرور دومت باید سه روز بعد باشه و مرور سوم و چهارمت به ترتیب ۷ روز و ۱۵ روز بعد باشه. اینجوری هم اطلاعات را از یاد نمیبری و هم در دوران جمع بندی خیلی راحت تری 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*