روش مطالعه زیست شناسی کنکور

روش مطالعه زیست شناسی کنکور

مدت زمان مطالعه مقاله: ۸ دقیقه

روش مطالعه زیست شناسی کنکور

زیست شناسی یکی از دروس اختصاصی و بسیار مهم در کنکور است و کسب درصد مناسب در این درس برای همه داوطالب ها و دانش آموزان رشته علوم تجربی امری اساسی به حساب می آید. هر چند می تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد. معمولا سوالات این درس از کتاب زیست شناسی دهم، یازدهم، دوازدهم و یا ترکیبی از این سه کتاب خواهد آمد، لذا اصول مطالعه، برنامه ریزی دقیق و همچنین داشتن یک استاد خبره حائز اهمیت است.

 

مهمترین گام مطالعه درس زیست شناسی، آموزش شماست. تا زمانی که به درک عمیقی از درس زیست شناسی کنکور نرسید، به هیچ وجه نمی‌توانید در سایر مراحل دیگر مانند تست زنی، شرکت در آزمون های آزمایشی و… موفق شوید. شما میتوانید از طریق شرکت در کلاس های آموزشی و یا به صورت خودخوان به درک مفاهیم برسید.

مراحل مطالعه درس زیست شناسی کنکور

۱- در مرحله اول لازم است که شما کتاب درسی را با دقت بسیار زیاد مطالعه کنید. منظور از مطالعه کتاب درسی،  مطالعه خط به خط کتاب و نکات شکل کتاب هست. بهتر است در این مرحله از کتاب های آموزشی استفاده نکنید و فقط مفاهیمی که در کتاب درسی به آن اشاره شده است را بخوانید.

۲- برای فراگیری نکات تکمیلی و ترکیبی و توجه بیشتر به جزئیات حتما باید از یک درسنامه کتاب کمک‌آموزشی استفاده کنید. انتخاب یک کتاب کمک درسی باید با دقت خیلی زیاد صورت بگیرد تا شما دچار دوگانگی نشوید. ویژگی های یک کتاب کمک آموزشی مناسب این است که باید از نظر محتوا و نگارش مناسب باشد و اضافه گویی نداشته باشد. همچنین توصیه ما به شما این است از جزوه ها استفاده نکنید.

۳- خواندن مفاهیم تا زمانی که شما درگیر کاربردهای آن نشده اید، سودی به دنبال نخواهد داشت. شما باید تست های زیادی را برای رسیدن به تسلط کافی  و افزایش سرعت تست زنی کار کنید. یک کتاب تست مناسب را انتخاب کرده و تست‌های آن را حل کنید. بهتر است که اولویت اول شما با تست‌های کنکور سراسری باشد. و اولویت های بعدی شما با تست‌های سنجش و بعد از آن آزمون‌های آزمایشی معتبر مانند قلم‌چی، گزینه دو و گاج و… باشد.

۴- شرکت در آزمون آزمایشی معتبر، مهارت شما را در تست‌زنی و مدیریت سر جلسه مانند مدیریت زمان و استرس و… افزایش خواهد داد و باعث می‌شود طبق یک برنامه اصولی و منظم دروس کنکور مانند زیست شناسی، مطالعه و مرور کنید.

ویژگی های یک استاد زیست شناسی کنکور

انتخاب یک استاد در هر درسی مخصوصا زیست شناسی، همیشه یک دغدغه اساسی و مهم برای هر کنکوری است.

یک استاد زیست کنکور باید تحصیلات مرتبط با زیست شناسی کنکور داشته باشد و ترجیحا از دانشگاه های معتبر کشور فارغ التحصیل شده باشد. وهم چنین دارای فن بیان مناسبی باشد تا بتواند مفاهیم و مطالب را با کلمات دقیق حساب شده و مسیری قابل لمس به شما منتقل کند.

یکی دیگر از ویژگی های یک استاد خوب، به روز بودن مطالب جزوه و استفاده کردن از شیوه های جدید تدریس است.

 

درس زیست شناسی دارای حجم بسیار بالایی است و باید به کیفیتی تدریس شود که داوطلب ان را سریع تر آموزش ببیند و بیشتر وقت خود را صرف تست زنی و مرور کند.

برترین اساتید زیست شناسی کنکور در شیراز

– استاد محمد صادق ده بزرگی

– استاد مسعود الماسی

– استاد رامین اکبری

– استاد میلاد کشتکار

– خانم صبوری

تدریس زیست شناسی کنکور به روش konkurTNT

با توجه به تغییرات اساسی در سوالات زیست شناسی کنکور توجه طراحان سوال به سمت متن کتاب درسی و شکل های کتاب جلب شده که لازمه پاسخ دادن به آنها، تسلط کامل و بدون نقص کتاب های درسی را می طلبد. میزان این تغییرات به حدی بوده است که تقریبا همه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار را با چالش بزرگی روبه رو کرده است. بااین که تغییراتی در کتاب های کمک درسی توسط ناشران ایجاد شده اما در واقعیت باز هم دانش آموزان قادر نیستند با کمک این کتاب ها به اکثر سوالات کنکور پاسخ دهند. کتاب درسی همان حلقه گمشده ای است که به آن توجه کمتری شده و متاسفانه دانش آموزان در بسیاری از اوقات، کتاب درسی را کنار میگذارند.

پس کتاب درسی بسیار مهم هست.

کلاس های برگزار شده توسط گروه زیست شناسی konkurTNT در دو مرحله انجام میشود.

اهداف مرحله اول، شامل:

۱- تاکید بسیار زیاد بر متن کتاب درسی 

با توضیحات موشکافانه و دقیق بر متن کتاب درسی توجه دانش آموزان رو به نکات مورد نظر طراحان کنکور ، مدرسین کتاب و نویسندگان کتاب جلب میکنیم.

 

۲- بررسی دقیق شکل های کتاب درسی

تصاویر و اشکال کتاب درسی همواره از اهمیت بالای در طرح تست های متفاوت و خاص برخوردار بوده، اما طراحان کنکور مخصوصا در کنکور سه سال اخیر، نگاه بیشتری به تصاویر کتاب داشته اند. پس نمیتوان به راحتی از کنار تصاویر کتاب درسی گذشت. 

 

۳- جلوگیری از سردرگمی دانش آموزان در میان انبوهی از کتاب های کمک آموزشی

اولین سوالی که در شروع مطالعه یک درس در ذهن دانش آموزان نقش میبندد این است :(کدام کتاب کمک آموزشی پاسخگوی نیاز من است؟) و هر دبیری کتاب مورد نظر خود را پیشنهاد میدهد و دانش آموزان به انواعی از توصیه ها روبه رو می شوند که قطعا باعث سردرگمی میشود. ما به قطعیت توصیه میکنیم که کتاب درسی اگر با دقت فراوان و با این روش مطالعه شود، دانش آموزان در درست ترین مسیر کنکور و طراحان کنکور قرار میگیرند.

مدرس: استاد رامین اکبری

 

اهداف مرحله دوم:

۱- تدریس صفر تا صد کنکور به روش نکته و تست

۲- ارائه جزوه ویژه کنکور ۱۴۰۲ مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی

۳- آموزش تست زنی به صورت حرفه ای 

۴- بررسی حداقل ۳۰۰۰ تست توسط مدرس در کلاس ها و در غالب تکالیف

۵- برکزاری آزمون های زیست شناسی جهت مشخص شدن میزان تسلط داوطلب

مدرس: میلاد کشتکار

 

جهت شرکت در کلاس های زیست شناسی کنکور، با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۷۴۴۵۷۱۴۴

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*