خواب دانش آموزان کنکوری چگونه باید باشد؟

1+

 

“خواب کافی چگونه باید باشد؟ “

در سال­های قبل و حتی در سال­های آینده شاید هیچوقت لازم نباشه که این سوال رو از خودتون بپرسین اما در سال کنکور جواب دادن به این سوال میتونه تاثیر مثبتی روی نتیجه­ ای که در انتها میگیرین بزاره.

اشتباهی که دانش ­آموزان ممکنه انجام بدن اینه که برای افزایش ساعت مطالعه از ساعت خوابشون کم کنند اما این کار در کل به فرایند یادگیری اونها آسیب میزنه. طبق تحقیقاتی که انجام شده خواب مناسب هم در به خاطر آوردن مطالبی که همان روز خوندین موثره و هم بر عملکرد شما برای روز بعد تاثیر میگذاره.

در ادامه به صورت خلاصه برخی فواید خواب کافی برای یادگیری را بیان میکنم :

– بعد از یک خواب مناسب شما توانایی ذهنی و تمرکز بیشتری دارید و بهتر و سریعتر می­توانید به سوالات پاسخ دهید.

– بعد از یک خواب مناسب توانایی شما برای یادگیری مطالب جدید بیشتر از موقعی است که خواب کافی نداشته ­اید.

– خواب کافی باعث می­شود مطالبی را که آموخته­ اید بهتر به یاد بیاورید.

اما خواب کافی به چه صورت باید باشد؟ مدت زمان خواب مناسب برای افراد مختلف، متفاوته اما در حالت کلی خواب یک کنکوری باید بین ۶-۸ ساعت باشه. زمان خواب هم تاثیر زیادی روی کیفیت خواب داره و سعی کنید که حتما قبل از نیمه شب (ساعت ۱۲) بخوابید.

یکی از مواردی که میتونه به کیفیت خواب و راحت به خواب رفتن شما کمک کنه، نظم خواب هست به این معنا که همیشه سر یک ساعت مشخص بخوابید و سر یک ساعت مشخص بیدار بشید. این کار باعث میشه که بدنتون شرطی بشه و در نتیجه هم راحت­تر به خواب میرید و هم راحت­تر از خواب بیدار میشد.

درباره خواب ظهر هم میشه گفت که بین افراد مختلف متفاوته و اگر شما جزء افرادی هستید که عادت به خواب ظهر ندارید که میتونید همون روند رو ادامه بدید ولی اگر فکر می­کنید که به خواب ظهر نیاز دارید میتونید ظهرها حدود ۳۰ دقیقه تا حداکثر یک ساعت بخوابید که این کار باعث میشه بقیه روز رو سرحال باشید و باعث بهبود یادگیری شما هم میشه اما توجه کنید که خواب ظهر نباید بیشتر از حدود یک ساعت بشه چون بیشتر از اون اثر عکس میگذاره و موجب کسل شدن شما میشه.

در انتها توجه داشته باشید که اگر الگوی خواب نامناسبی دارید می تونید به جای تغییر ناگهانی اون، که ممکنه شما رو اذیت کنه، به تدریج الگوی خوابتون رو اصلاح کنید ( مثلا ساعت خواب و بیدار شدنتون رو تغییر دهید ) و بعد از چند هفته خواهید دید که به شرایط جدید نیز عادت کرده اید.

موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *