رتبه های برتر چگونه فیزیک میخوانند؟

0

سلام به همه کنکوریها

برای خیلی ازکنکوریها یکی از دشوارترین درسها فیزیک است. خیلی از دانش آموزان با اینکه سعی و تلاش و هزینه زیادی برای یادگیری و حل سوالات فیزیک میکنند اما به نتیجه مطلوب نمیرسند و کم کم بی انگیزه و ناامید شده و حس میکنند نمیتوانند از پس سوالات فیزیک کنکور برآیند از درس فیزیک فراری میشوند و حتی شاید کاملا این درس را رها کنند. در طول دوره تدریس فیزیک با دانش آموزان زیادی برخورد داشتم و دارم که از فیزیک بدشان می آمد و می گفتند استعداد یادگیری فیزیک را ندارند و از پیشرفت در این درس ناامید شده بودند اما به مرور متوجه شدم که مشکل اصلی این دانش آموزان بی استعدادی و کم تلاش کردن نیست همیشه مشکل اصلی فقط یک چیز است: حفظ طوطی وار فرمولها. مشکل این دانش آموزها این بود که فقط فرمولها رو حفظ می کردندو میخواستند مثل یک ربات بدون اینکه دیدی نسبت به مفاهیم سوال و خواسته هایش داشته باشند با جایگزین کردن یک سری عدد در فرمول به جواب برسند.

وقتی متوجه این مساله شدم سعی کردم با توصیه هایی روش صحیح خواندن و یادگیری فیزیک را به این دانش آموزان آموزش دهم و خوشبختانه همیشه نتایج امیدوار کننده بوده است. دانش آموزانی که تا مدتها از فیزیک فراری و متنفر بودند کم کم یاد گرفتند چطور فیزیک بخوانند چطور با سوالاتش دست و پنجه نرم کنند و آنها را خودشان و بدون استفاده از پاسخنامه حل کنند. در این پست سعی میکنم به صورت خلاصه این توصیه ها را ذکر کنم .

۱- اول از همه درس رو بخونید و یاد بگیرید متاسفانه خیلی از دانش آموزها حوصله خوندن درسنامه رو ندارند و میخوان سریع ۴ تا فرمول و روش رو حفظ کنن و برن سوالات رو حل کنن. خب با این روش از هر ده سوال شاید بشه یکیشو حل کرد! باید اول از همه درسنامه کتاب کمک آموزشی و یا جزوه دبیرتون رو با حوصله بخونید. فرمولها رو تجزیه و تحلیل کنید و مثالهای درسنامه ها رو حل کنید. این به معنی نیست که همش باید درسنامه بخونید. همیشه به دانش آموزا میگم که به ازای هر یک ساعت درسنامه خوندن باید ۵ ساعت تست بزنید. ولی قدم اول خوندن درس هست.

۲- در حین خوندن درس سعی کنید مفاهیم رو یاد بگیرید نه اینکه فقط فرمولها رو حفظ کنید(خلاصه نویسی در موقع خوندن درس خالی از لطف نیست.) برای مثال در مبحث حرکت کمیتی وجود داره به اسم شتاب. شتاب یعنی تغییرات سرعت بر واحد زمان. به عبارت دیگه اگه شتاب جسمی برابر ۲ باشه یعنی هر ثانیه ای که میگذره ۲واحد به سرعت اون جسم اضافه میشه پس مثلا سرعت جسم بعد از ۴ ثانیه ۸ واحد بیشتر میشه . اگه هم شتاب منفی باشه (مثلا ۳-) یعنی هر ثانیه ای که میگذره سرعت جسم ۳ واحد کم میشه. خب الان شما با یادگیری مثال بالا یک دید کلی نسبت به شتاب و اینکه شتاب چی هست دارید منظور از یادگیری مفاهیم این هست. اما کسی که فقط و فقط فرمول حفظه اسم شتاب که میاد میگه خب a=2 حالا باید دنبال فرمولی باشه که این شتاب رو جایگزین کنه تا بتونه سوال رو حل کنه. بهتون اطمینان میدم کسی که مفاهیم رو یاد نگرفته باشه و به قدر کافی سوال حل نکرده باشه نمیتونه فرمول مناسبی پیدا کنه و سوال رو حل کنه. دقت کنید حفظ فرمول برای فیزیک لازمه ولی فقط فرمولهای ضروری که اون هم ابزار کارمون میشه برای حل سوالات اما برای حل سوالات اول باید مفاهیم رو یاد گرفت تا بشه سوال رو فهمید و بعد با ابزار(بخونید فرمول) مناسب اونو حل کرد.

۳- بعد از خوندن درسنامه یک بخش سراغ حل تست ها برید. سعی کنید و سعی کنید خودتون سوالات رو بدون وقت گرفتن و بدون استفاده از پاسخنامه حل کنید. حتی اگه شده برا حل سوالی نیم ساعت فکر کنید و وقت بزارید بعد برید سراغ پاسخنامه. اولش یکم حوصله میخواد ولی اگه صبور باشید حتما جواب میده و بعد از حل چند تا سوال متوجه میشید که سرعتتون بیشتر شده و سریعتر سوالات رو حل میکنید. سوال زیاد حل کنید تا با نمونه سوالات مختلف آشنا بشید و سوالاتی که براتون سخت هست رو حتما علامت بزنید و بعدا دوباره حلشون کنید.

۴- سوالاتی رو که علامت زدید بعد از دو یا سه هفته دوباره حل کنید تا کامل کامل اون مبحث رو یاد بگیرید . در ضمن سوالات علامت دار برای دوران دوره و جمع بندی هم مناسبه .

۵- و در آخر اینکه بعضی فصلها مثل حرکت شناسی و موج و الکتریسته جاری روشهای سریعی(روش، نه فرمول) برای حل سوالا وجود داره که سرعت عملتون رو خیلی بالا میبره. میتونید با استفاده از دبیرهای مناسب و کتابهای کمک آموزشی خوب این روشها رو یاد بگیرید.
موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *