اهمالکاری، قانونت گولدیلاک و موفقیت

اهمالکاری، قانونت گولدیلاک و موفقیت

اهمالکاری، قانون گولدیلاک و موفقیت:

مقاله مهمی است.

 در دوران المپیاد و کنکورم دانش آموزانی که ادعا میکردند هدفی دارند ولی برایش تلاشی نمیکنند عجیب بودند. نمیتوانستم هضم کنم چطور کسی چیزی را عمیقا می طلبد ولی برایش تغییری در روند و زندگیش ایجاد نمیکند.

جملاتی از این قبیل را زیاد می شنویم: “میخوام ولی حالش نیست!”، “میدونم بخونم میشه ولی نمیخونم” ، “خیلی زود بی حوصله میشم” و …

 این پدیده شایع که نوعی اهمال کاری است ریشه در عوامل زیادی دارد. مثل سردرد که از تومور مغزی گرفته تا کمبود آب بدن ، آستیگمات چشم و … به آن ربط دارد. اهمال کاری معمولا ریشه در “ترس از شکست”، “کمالگرایی افراطی” ، “عادت نداشتن به فعالیتهای مستمر” ، “عدم تمایل درونی” دارد.

قبل از پرداختن به ادامه مطلب لازم میدانم اضافه کنم که مسیر رسیدن به هدف اگر هموار بود که نامش مسیر موفقیت نبود! موفقیت یعنی شکست عده زیادی و پیروزی عده قلیل. تعارف که نداریم! موفقیت در کنکور سلبی است. یعنی از عده زیادی سلب می شود تا جوایز بین برندگان تقسیم شود. پس بسیاری باید در این مسیر حذف شوند. شما تعیین کنید که میخواهید در کدام طرف قرار بگیرید!

برگردیم به اصل مطلب، اولین پیشنهادم به این دوستان عوض کردن نگاه، ساختارهای ذهنی و باورهایشان است. هر راه حل دیگری سطحی است. شما با استامینوفن سردرد را التیام می بخشید ولی درمان نمی کنید. “ذهن ها را باید شست!”

 اولین قدم چیست؟ اولین قدم افراد مختلف و روحیات مختلف فرق میکند ولی بطور کلی اولین قدم شناخت علل و ریشه اهمالکاری در فرد است. کتاب “راهنمای درمان اهمالکاری” شروع خوبی میتواند باشد.

 به عقیده بنده سه حالت کلی در این افراد وجود دارد:
اطمینان قلبی به کسب موفقیت وجود ندارد
اطمینان وجود دارد ولی فرد غافل است
فرد استرس زیادی دارد

طبق قانون گولدیلاک زمانی فرد تمایلش به انجام کاری بیشتر می شود میزان دشواری متوسطی برایش داشته باشد. تمایل ما به کارهای خیلی آسان یا دشوار پایین است‌.

شما باید اهداف یا کارهایتان را به قسمتهای انجام پذیرتر تقسیم کنید تا با رسیدن به آن احساس رضایت کنید و تمایلتان برای رفتن به مرحله بعدی افزایش یابد. ضعفها و اشتباهات خود را بپذیرید ولی همان اندازه که هستند نه بزرگتر. افکار منفی مثل سم آرام آرام شما را از کار خواهد انداخت. پیشنهاد میکنم پادکست “ویروسهای ذهنی” در کانال را گوش کنید.

 اهمال کاری دزد با ارزش ترین دارایی شماست: زمان

مشاوره کنکور صادق طاهری

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*